Nová Beseda - kulturní centrum

... jsme NADOSAH

Výstava měsíceDIVOKÁ A KRÁSNÁ - krajina srdcem ženy

01.09. - 31.10. 

Můžete se těšitNEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA POBALTÍ

15.10.2020 19:00


LEŽ - přesunuto z 20.04.

05.11.2020 19:30


POČTVRTÉ SPOLEČNĚ V HIMÁLAJI - CHULU WEST II.

12.11.2020 19:30
IVA BITTOVÁ A ANTONÍN FAJT (vyprodáno)


Čt  18.05. 19:30
 

< Zpět  |  Koncerty: vstupné: 1.-5. řada 390 Kč / 6.-13. řada 350 Kč

Iva Bittová, výjimečná houslistka, zpěvačka a skladatelka, hvězda českého alternativního hudebního nebe, vystoupí na pódiu v Nové Besedě společně se svým synem, skladatelem a pianistou, Antonínem Fajtem na jednom z mála koncertů v České republice!


170417i_bittova07.jpg

 

Iva Bittová se těší do Klánovic a napsala nám krátce o programu:
„V programu zazní jak nápěvy moravských lidových písní, tak i slovenských, které jsou stále naší největší inspirací. Nápěvy adaptujeme po svém a vytváříme tak vlastní nové variace. Vedle nich ovšem prezentujeme i své autorské skladby a improvizaci.


Jak Antonín, tak i já máme již vytvořený vlastní rukopis kompozice, který oba ve společném programu sdílíme. Přes Mexiko a Kubu, kde jsme nedávno účinkovali, přijedeme rádi zahrát do Klánovic, už se moc těšíme."


Iva & Antonín

 

 

170417i_bittova08.jpg

 

Iva Bittová


Narodila jsem se v roce 1958 do muzikantské rodiny na severní Moravě v Bruntále. Maminka Ludmila, narozena ve slováckém kraji, byla učitelkou v mateřské škole a svůj čas věnovala zejména rodině a zpěvu. Tatínek Koloman Bitto, narozen na jižním Slovensku, kde se v době jeho dětství mluvilo převážně maďarským jazykem, byl tělem i duší muzikant hrající na mnoho nástrojů - nejvíce však na kontrabas a cimbál, kytaru a trumpetu. Jeho povoláním byla hra na kontrabas v divadelním orchestru v Opavě a později také v Rozhlasovém orchestru lidových nástrojů v Brně. Věnoval se klasické i lidové hudbě a v tomto duchu jsem s mými dvěma sestrami vyrůstala. Starší sestra Ida se věnuje zpěvu a vede mezinárodní školu hlasu v Bystré u Poličky. Její workshopy získaly jméno v celé Evropě. Založila také nadaci pro romské děti Miret. Mladší sestra Regina vede dramatické kroužky v Luhačovicích.


Tatínkova nemoc v jeho padesátém roce života mu zcela znemožnila pokračování v tvorbě a práci. Po jeho předčasném odchodu jsem se rozhodla převzít po něm muzikantskou štafetu a věnovat se naplno hudbě. Po přípravě v lidové škole umění v oboru housle a balet jsem byla přijata na konzervatoř v Brně, kde jsem studium ukončila maturitou v oboru hudebně-dramatickém. Již od prvního ročníku se mi naskytla příležitost působit jako herečka a zpěvačka v avantgardním divadle Husa na provázku v Brně. Cením si této velké zkušenosti, divadlo jezdilo se svým repertoárem po celém světě. V době studií jsem získala několik filmových rolí a některé velmi sporadicky přijímám dodnes. Natočila jsem několik rozhlasových i televizních snímků. Později, při práci v divadle a v době tatínkovy nemoci, se mi vrátila touha hrát opět na housle, a proto jsem navázala spolupráci s profesorem Rudolfem Šťastným, který byl tehdy primárius Moravského kvarteta. Do soukromých hodin docházím průběžně dodnes. Housle se staly mým životním hnacím motorem a důležitým průvodcem mou cestou životem, neboť stejně jako hra na tento úžasný nástroj vyžaduje přísný řád, tak i mé hledání a přístup k práci vyžaduje maximální píli.


Po 17 letech života v rodinném domě v Lelekovicích u Brna, kde jsem osm let vedla dívčí pěvecký sbor Lelky, jsem se rozhodla dočasně přestěhovat do Spojených států do údolí Hudson Valley ve státě New York, kde vprostřed přírody vznikají nové hudební podněty.


Mám dva syny: Matouše (1982) a Antonína (1991). U mladšího z nich se rozvíjí hudební nadání, a tak již vzniklo naše společné koncertní duo.


Prošla jsem mnoha hudebními žánry od alternativy přes jazz, rock, klasickou hudbu včetně hostování v opeře /role Dony Elviry - W. A. Mozart/. Dodnes se hledá pojmenování mého hudebního jazyka, který je pro mnohé naprosto originální. Mé skladby a kompozice vznikají z podnětu všedního života. Důležité je ticho a ničím nerušená pozitivní atmosféra, která se do hudby vtiskne.


Housle mne provázejí a usměrňují celý můj život, obtížná technická cvičení mi dodávají řád, jistotu, a odhalují mé vnitřní pochybnosti. Jsou zrcadlem mých vnitřních snů a představ, které nesnesou povrchnost. Má komunikace je založena na vibraci a rezonanci zvuku houslí a hlasu. Jejich souznění mne vede k dokonalosti, i když vím, že cesta k ní je nekonečná.


V roce 2015 jsem dostudovala na Akademii Staré Hudby / Hudební věda na Masarykově univerzitě v Brně a obdržela bakalářský diplom.

 

 

170417a_fajt02.jpg

 


Antonín Fajt


je skladatel a klavírista z Moravy, současně žijící v Hudson Valley v New Yorku. Ve státech absolvoval vysokou školu Bard College s bakalářem v kompozici. Jeho hlavními mentory byli George Tsontakis a Joan Tower. Mimo klasiku také studoval jazzovou improvizaci a skladbu s tenoristkou Ericou Lindsay a elektro-akustickou improvizaci s Marinou Rosenfeld. Za studia absolvoval Deer Valley Emerging Composers program v Utahu a získal oceňení Presser Scholar Award a Maragaret Creal Schafer Prize in Composition. Jeho skladby byly performovány například soubory PubliQuartet, Da Capo chamber players, MSKS quartet, a American Symphony Orchestra. Jeho první vystoupení bylo ve čtrnácti letech, kdy doprovázel matku, Ivu Bittovou, na džembe a zvonky. Minulý rok kolaboroval i s otcem, Pavlem Fajtem, na turné společného projektu f a j t a f a j t. Doposud měl příležitost hrát v místech jako je Kennedy Center ve Washingtonu, Big Ears festival v Tennessee, Merkin Hall v New Yorku, Ottawa jazz festival, Jazzinec na Slovensku, a Jazz Dock v Praze.

 

170417a_fajt01.jpg
Podporují nás:Všichni sponzoři | Podpořte nás také!
© 2011 Nová Beseda - kulturní centrum, Praha 9 - Klánovice webdesign (c) more&less