Nová Beseda - kulturní centrum

... jsme NADOSAH

Výstava měsíce
Můžete se těšit

SVĚCENÍ JARA - Jaroslav Svěcený s hostem


14.04.2012 


< Zpět  |  :


 

Galakoncert, na kterém p. Jaroslav Svěcený představil italské, francouzské, německé a české housle v originálních skladbách pro housle a kytaru. Mistrovým hostem byl  jeden z nejlepších současných českých kytaristů Miloslav Klaus. Slyšeli jsme skladby slavných velikánů Nicoló Paganiniho, Maura Giulianiho, Filippa Gragnaniho. Zazněla však také hudba moderního střihu Astora Piazzolly, který propojil klasickou hudbu s latinskoamerickými prvky.

120414sveceny02.jpg

 

Jaroslav Svěcený

 

je český houslový virtuos. Je jedním z nejlepších současných českých houslistů a výraznou osobností české hudební scény. Jeho sólistická dráha začala již v době studií na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění, kde studoval u prof. Františka Pospíšila a prof. Václava Snítila. Své vzdělání dovršil mistrovskými kurzy u slavných světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera.


Jaroslav Svěcený je proslulý popularizátor houslové hry a propagátor vážné hudby, zejména jeho televizní, rozhlasové a koncertní projekty přitahují publikum všech věkových skupin.


Početná koncertní turné a festivalová vystoupení Jaroslava Svěceného obsáhla USA, Kanadu, celou Evropu, Brazílii, Kubu, Turecko, Izrael, Egypt, Libanon, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Saudskou Arábii, Indii, atd.
Jaroslav Svěcený doposud natočil 40 CD s díly světových a českých autorů. Jako první český houslista nahrál kompaktní disk pro SONY CLASSICAL. V roce 1996 mu byla udělena prestižní ceny Masarykovy akademie umění za tvůrčí uměleckou činnost.


Je také uznávaným znalcem historie a stavby houslí. Tyto staré nástroje on sám také vystavuje, předvádí i nahrává jejich zvuk na CD. Jeho koncertní projekt pod souhrnným názvem "VIOLINO" představuje mistrovské housle významných houslařů 17. až 20. století. Nevyhýbá se ani občasnému vystupování s uměleckými soubory z oblasti populární hudby.


9. prosince 2010 získal zlatou plaketu prezidenta republiky.

120414sveceny01.jpg


Rozhovor s panem Jaroslavem Svěceným před plánovaným koncertem:

 

1. Dobrý den, pane Svěcený, jestlipak víte, že Váš koncert v KC Nová Beseda v Klánovicích je úplně prvním koncertem pořádaným NADOSAH, o.p.s., jak se do Klánovic těšíte?

Klánovice jsou ukotveny v krásné lokalitě, takže se nesmírně těším a jsem velice poctěn, že mi byl svěřen zodpověný úkol zahajovacího koncertu. Budu hrát jako o život :-) !!!


2. Na co se naopak můžou těšit návštěvníci Vašeho koncertu?

Koncert jsme nazvali - vzhledem k ročnímu období konání koncertu a mému celému jménu - zcela příznačně: SVĚCENÍ JARA! Bude to vlastně galakoncert, na kterém představím italské, francouzské, německé a české housle v originálních skladbách pro housle a kytaru slavných velikánů z Apeninského poloostrova - Nicoló Paganiniho, Maura Giulianiho, Filippa Gragnaniho. Zazní však také hudba moderního střihu, například od argentýnského mága Astora Piazzolly, který propojil klasickou hudbu s latinskoamerickými prvky nebo od Oscary ověnčeného skladatele Johna Williamse. Mám připravena ještě taková lahůdková překvapení, takže ta samozřejmě prozrazovat nebudu.

 

3. Bude s Vámi koncertovat některý z Vašich hostů nebo máte pro nás
jiné překvapení?

Koncertovat se mnou bude jeden z nejlepších současných českých kytaristů Miloslav Klaus. Jsme spolužáci ze studií na Pražské konzervatoři, jeho nahrávky můžete slýchat poměrně často na rádiu Classic. Ale jak jsem řekl, nechte se překvapit.


4. Jaro už je tady, blíží se Velikonoce, tak se naskýtá otázka - Jak budete slavit letošní Velikonoce?

Trávím je již devátý rok na festivalu, u jehož zrodu jsem kdysi stál - Smiřické svátky hudby. Konají se ve dnech 31. března až 9. dubna v nádherné Zámecké kapli Zjevení Páně ve Smiřicích u Hradce Králové, kterou stavěl architekt Dienzenhofer. Kapli dominuje oltářní obraz od Petra Brandla a zrestaurované varhany z roku 1763. Jak vidíte, přijedu k Vám do Klánovic perfektně rozehraný.

 

5. Ráda bych se ještě zeptala na Vaše plány do budoucna týkající se zejména koncertování. Vaše koncerty oslovují a přitahují publikum všech věkových skupin, a řekla bych, že jste jedním z popularizátorů hry na housle.

Co tedy chystáte za nový projekt a na co se můžeme v budoucnu těšit?

V den, kdy budu v Klánovicích, už bude na světě čerstvě vylíhlý kompaktní disk VIVALDIANNO MMXII, který navazuje na úspěšný projekt Vivaldianno MMVIII, za který jsme s Michalem Dvořákem (dříve člen legendární skupiny Lucie) dostali multiplatinovou desku za 30 000 prodaných nosičů. V následujících měsících s tímto projektem absolvujeme turné. Jsem nesmírně rád, že spolupracuji právě s Michalem, neboť tento multižánrový projekt vytvořil pomyslný most pro další posluchače mých ryze klasických koncertů.
Čekají mě také koncerty s nejlepším orchestrem svého druhu - Cigánski diabli, který je ze Slovenska.
S mojí dcerou Julií, která pokračuje v rodinných houslových šlépějích, připravuji ryze klasický, ale v mnoha směrech nový koncertní a nahrávací projekt, který bych rád představil v druhé polovině tohoto roku...

 

Děkuji Vám za rozhovor a Váš čas.


Za KC Nová Beseda Romana Voženílková, NADOSAH, o.p.s.

120414sveceny04.jpg

První koncert v KC Nová Beseda - Jaroslav Svěcený 3 v 1

 

Jsem zastáncem hudby, dobré hudby zvlášť. Jméno Jaroslava Svěceného pro mě bylo ve chvíli rozhodování, zda jít či nejít na koncert do Nové Besedy jistou zárukou, že tento čas strávený poslechem vážné hudby bude příjemný. Předznamenávám, že se jednalo o mé první setkání s J. Svěceným „live". Moje překvapení z celého koncertu je obsaženo už v názvu tohoto článku.


Prvním zásadním vjemem a prvním překvapením byla atmosféra, která se v sále vytvořila. Jednalo se o jakousi zvláštní intimitu a „syrovost" zároveň, která vznikla skutečností, již pojmenoval někde uprostřed koncertu J. Svěcený, jako sál bez dozvuku, zkrátka bez ozvěny. Pomohl nám tak uvědomit si zvláštnost, kterou jinak člověk může zažít jen v natáčecím studiu, kde se tato kvalita velmi těžce získává. „Syrovost" celého zážitku byla ještě umocněna zářivkovým osvětlením, které dalo celé atmosféře koncertu pro mě neočekávanou strohost. Sám J. Svěcený o sálu Nové Besedy otevřeně uvažoval ve smyslu skvělé akustiky, vhodné na zkoušení houslí nebo dokonce na pořízení nahrávek.


Druhé překvapení vyplývalo z prvního. Blízkost a zvláštnost podání jednotlivých skladeb umožňovala detailní nahlédnutí do „kuchyně" virtuózního houslisty, jímž nepochybně J. Svěcený je. Zvláštní podívanou byly třeba variace na Paganiniho témata, kde jsem mohl absolutně ochutnat všechny možnosti, které poskytují člověku při hře housle. Od mazlivých sotva slyšitelných něžností až po dominantní harmonie v extázích.


Třetím překvapením jsou všechny informace získané tímto sobotním koncertem. Nadšení, s jakým J. Svěcený popisoval detaily jednotlivých houslí, jejich výrobců nebo třeba použitého dřeva, by se snad dalo shrnout pod pojem „propagátor", kterým je častován tento výjimečný houslista v mnoha materiálech.
Jsem rád za opravdu milé setkání, pro mě bylo okouzlující poslouchat po koncertu výklad o historii těch kterých konkrétních houslí a být přítomen opravdové zanícenosti.

 

Děkuji a gratuluji Nové Besedě, respektive jejím vílám v zákulisí, k uspořádání tohoto koncertu.
Vlastimil Červ

120414sveceny03.jpg
Podporují nás:Všichni sponzoři | Podpořte nás také!
© 2011 Nová Beseda - kulturní centrum, Praha 9 - Klánovice webdesign (c) blobmedia.cz