Nová Beseda - kulturní centrum

... jsme NADOSAH

Výstava měsíce
Můžete se těšit

Koncert - JAROSLAV SVĚCENÝ a JULIE SVĚCENÁ


19.12.2012 


< Zpět  |  :


 

VÁNOČNÍ KONCERT


Unikátní koncertní setkání otce a dcery! Můžete se těšit na slavnostní večer, který určitě navodí tu pravou sváteční atmosféru a bude naplněn nádhernou hudbou včetně proslulých vánočních melodií.

 

130225svec02.jpg
Jaroslav Svěcený

 

je český houslový virtuos. Je jedním z nejlepších současných českých houslistů a výraznou osobností české hudební scény. Jeho sólistická dráha začala již v době studií na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění, kde studoval u prof. Františka Pospíšila a prof. Václava Snítila. Své vzdělání dovršil mistrovskými kurzy u slavných světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera.


130225svec03.jpg

 

Jaroslav Svěcený je proslulý popularizátor houslové hry a propagátor vážné hudby, zejména jeho televizní, rozhlasové a koncertní projekty přitahují publikum všech věkových skupin.


Početná koncertní turné a festivalová vystoupení Jaroslava Svěceného obsáhla USA, Kanadu, celou Evropu, Brazílii, Kubu, Turecko, Izrael, Egypt, Libanon, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Saudskou Arábii, Indii, atd.

 

130225svec05.jpg

 

Jaroslav Svěcený doposud natočil 40 CD s díly světových a českých autorů. Jako první český houslista nahrál kompaktní disk pro SONY CLASSICAL. V roce 1996 mu byla udělena prestižní ceny Masarykovy akademie umění za tvůrčí uměleckou činnost.


Je také uznávaným znalcem historie a stavby houslí. Tyto staré nástroje on sám také vystavuje, předvádí i nahrává jejich zvuk na CD. Jeho koncertní projekt pod souhrnným názvem "VIOLINO" představuje mistrovské housle významných houslařů 17. až 20. století. Nevyhýbá se ani občasnému vystupování s uměleckými soubory z oblasti populární hudby.


9. prosince 2010 získal zlatou plaketu prezidenta republiky.

 


 

Julie Svěcená

 

Narodila se 4 .4. 1994 v Brandýse nad Labem, ale žije v Praze. Je studentkou Pražské konzervatoře ve třídě vynikající houslistky a komorní hráčky, profesorky Dany Vlachové, členky Českého tria. Mistrovské kurzy absolvovala u prof. Zachara Brona ve švýcarském Interlakenu, dále spolupracovala s prof. Borisem Kusnirem (Rakousko), prof. Rodney Friendem (Anglie) a prof. Stephenem Shippsem (USA).


Má za sebou již mnoho soutěžních úspěchů - je několikanásobnou vítězkou Plzeneckých housliček a Houslové soutěže Josefa Muziky v Nové Pace. V celostátní soutěži ZUŠ v Liberci zvítězila v letech 2001, 2005, 2008 v kategorii sólových houslí. Navíc r. 2008 obdržela jednu z hlavních cen - Cenu primátora města Liberce za nejlepší provedení české skladby. V roce 2004 a 2007 zvítězila v Jindřichově Hradci ve stejné soutěži ZUŠ, ale v kategorii komorních souborů.

 

130225svec04.jpg


V celostátní soutěži Prague Junior Note 2008 zvítězila ve své kategorii, získala Cenu PhDr. J. Micky za mimořádnou interpretaci díla skladatele 20. století a Cenu Inter-Podia o.p.s. určenou vítězům jednotlivých kategorií.


V únoru 2010 získala 1. cenu na Mezinárodní rozhlasové soutěži mladých hudebníků Concertino Praha a je po čtyřiceti letech dalším českým houslistou, který v kategorii sólové housle tuto soutěž vyhrál. V březnu téhož roku obdržela na Mezinárodní houslové soutěži Georga Philippa Telemanna v polské Poznaní 2. cenu a také zvláštní ocenění poroty - Největší osobnost soutěže.

 

130225svec06.jpg


Na Mezinárodní soutěži Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí získala během devíti let pětkrát druhou, dvakrát třetí a v květnu 2010 první cenu.


Na 14.  ročníku Mezinárodní houslové soutěže - Kloster Schöntal 2011 (Německo) získala v celosvětové konkurenci pátou cenu.


Vystupovala i mnohokrát v zahraničí. Naposledy koncertovala v Německu v bayreuthském Opernhausu, v jordánském Ammánu a v amfiteátru skalního města Petra.

 

130225svec07.jpg


Pravidelně vystupuje s domácími komorními orchestry - Virtuosi Pragenses a QUATTRO. Spolupracovala také se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a zlínskou, teplickou a plzeňskou filharmonií. Jako sólistka koncertovala na festivalech Rozhlasový podzim, Moravský podzim, Smiřické svátky hudby, Klášterecké hudební prameny, Kocianovo Ústí, Tóny Chodovské tvrze Praha. V letošním roce vyšlo její první samostatné CD ,,Julie", na kterém v září roku 2010, tedy ve svých šestnácti letech, natočila skladby J. Brahmse, P. de Sarasate, M. Ravela, O. Ševčíka, F. Ondříčka a E. Ysaÿe.

 

 


Rozhovor před koncertem:

 

KC Nová Beseda v Klánovicích opět přivítá ve středu 19. prosince pana Jaroslava Svěceného, který vystoupí na pódiu společně s dcerou Julií Svěcenou, a tak jsem se i nyní zeptala mistra na pár otázek:


130225svec08.jpg

 

1. Dobrý den, pane Svěcený, to, že Váš dubnový koncert Svěcení jara byl prvním koncertem pořádaným NADOSAH, o.p.s. v KC Nová Beseda v Klánovicích už víte, ale že Vaše unikátní koncertní setkání otce a dcery bude v našem KC posledním letošním koncertem, to je asi pro Vás překvapení. Není v tom náhodou nějaká symbolika? Jak se do Klánovic těšíte?

Adventní koncerty jsou pro mne sváteční událostí, tento předvánoční čas opravdu hodně prožívám, a tak už teď vím, že Klánovice, protkané jehličnany, navíc pouhých pět dnů před tím Štědrým, budou vonět tou správnou atmosférou...


2. Na co se mohou návštěvníci Vašeho společného koncertu s mladší dcerou Julii těšit? Jaké to je stát s dcerou na pódiu?
Bude to takové adventní setkání dvou generací Svěcených. Julie je dnes 18letá slečna, která už samostatně sólově koncertuje jak na svých recitálech, tak s komorními či symfonickými orchestry. Je laureátkou řady soutěží, v 16 letech například zvítězila na Mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga. Budeme hrát překrásné, virtuosní, známé i takřka neznámé skladby slavných skladatelů 18. a 19. století, včetně těch vánočních. Hrát s Julií je pro mne, jejího tátu, naprosto mimořádný pocit, to mi věřte.

 

3. Je čas vánoční, plný pohody, radosti a štěstí... Kdy, kde a jak vůbec stíháte mezi tolika vystoupeními nakoupit dárečky pro své nejbližší? Máte je předem vymyšlené?
23. a 24. prosince dopoledne uvidíte pobíhat mezi obchody a obchůdky v širším centru Prahy poněkud hekticky vypadajícího Svěceného...-))

 

130225svec09.jpg

 

4. Jak slavíte Vánoce v kruhu rodinném? Zahrajete na housle a zazpíváte si koledy u stromečku na Štědrý večer nebo máte koncertní prázdniny?
Ale to víte, že zahrajeme, ale hlavně si povídáme, protože při našem poněkud kočovném způsobu života jsou pro nás takové chvíle opravdu vzácné.

 

5. Prozradíte nám, jaká máte přání do nového roku? A co byste si ještě v životě přál?
Přál bych si, aby v naší krásné zemi zlo nikdy nedohonilo dobro, i když mu momentálně pořádně dýchá na záda. I Vám v krásných Klánovicích přeji opravdu jen to nejlepší!

 

Velice Vám děkuji za rozhovor, krásné dny a brzy na shledanou v Klánovicích.
Romana Voženílková, KC Nová Beseda
Podporují nás:Všichni sponzoři | Podpořte nás také!
© 2011 Nová Beseda - kulturní centrum, Praha 9 - Klánovice webdesign (c) blobmedia.cz