Nová Beseda - kulturní centrum

... jsme NADOSAH

Výstava měsíce
Můžete se těšit

Koncert
LACO DECZI A SKUPINA CELULA NEW YORK


16.06.2012 


< Zpět  |  :


120616laco03.jpg120616laco04.jpg120616laco08.jpg

120616laco05.jpg

 

Představovat Laca Decziho jako skvělého jazzového trumpetistu je jistě zbytečné. Málokdo však ví, že se v poslední době také významně podílel na vývoji zcela nového modelu trubky spolu s firmou Amati Kraslice.

 

Laco Deczi (* 29. března 1938, Bernolákovo, Československá republika) je uměleckéký vedoucí jazzové kapely Celula New York, americký jazzový trumpetista, hudební skladatel a malíř slovenského původu. Svou první desku vydal v r. 1970. Českým filmovým divákům je znám především ze svého účinkování ve filmu Kalamita režisérky Věry Chytilové z roku 1981. V roce 1985 emigroval do Německa a poté v roce 1987 odešel do New Yorku. Založil zde skupinu Celula New York, s níž koncertuje po celém světě.

 

Laco Deczi opět v Klánovicích

 

I letos v červnu jsme přivítali amerického jazzového trumpetistu Laca Decziho, který je vedoucím jazzové kapely Jazz Celula New York. Před koncertem jsem se ho zeptala na několik otázek.

 

Laco, pokolikáté koncertujete v Klánovicích?
Hraji celý život na trumpetu, do které když člověk fouká, tak to dává zpětné údery do mozku a narušuje to paměťový orgán v hlavě. Takže když mi někdo říká vtip, který jsem už slyšel asi 280x, tak se pořád válím po zemi smíchy. Opravdu nevím, snad popáté. Přesně to bude vědět vynikající muzikant, kytarista, zpěvák a můj velký přítel Tomáš Kučera.

 

Na co se můžeme těšit a kdo je Vaším hostem?
Doufám, že nebudete zklamaní z našeho nového repertoáru, v kterém jsme zachovali jen některé starší skladby. Já když slyším svoji novou nahrávku, tak si říkám, proč nejsem železničářem. Mohl jsem mít krásnou novou bandasku a klid.

 

Jak dlouho trvá Vaše každoroční turné po České republice?
Původně, před pádem komunismu, jsme jezdívali jenom do západní Evropy, a to tak maximálně na 2-3 týdny. Po odchodu komunistů z české vlády jsme začali jezdit do Čech a na Slovensko. Naše túry teď trvají tak 5-6 týdnů včetně Evropy.

 

Jaký je váš vztah k Čechám po Vašem odchodu do Spojených států?
Teď vlastně mám dva domovy. V Čechách mám plno kamarádů.

 

Přijedete příští rok v červnu opět do Klánovic? Rádi bychom Vás opět v KC Nová Beseda viděli a slyšeli.
Nevím, jestli to bude v červnu, protože jsem mluvil s Johnem Assholem, který vlastní krásný útulný pohřební ústav v NY, a říkal, že na podzim tam budou mít rakve ve slevě. Tak uvidíme.

 

Děkuji za rozhovor.


Romana Voženílková, KC Nová Beseda

 

120616laco07.jpg
Podporují nás:Všichni sponzoři | Podpořte nás také!
© 2011 Nová Beseda - kulturní centrum, Praha 9 - Klánovice webdesign (c) blobmedia.cz