Nová Beseda - kulturní centrum

... jsme NADOSAH

Výstava měsíce
Můžete se těšit

Vernisáž - KOČKY A LIDÉ - František PON.


02.11.2012 


< Zpět  |  :


František PON., celým jménem František Poněšický, je pseudonym, pod kterým společně vytvářejí obrazy, litografie a  knihy manželé Jitka Baliharová a Oldřich Přibík. Na žádném jejich obrázku nechybějí kočky a lidé, sekundují jim květiny, motýli či ptáčci a pozadím pro jejich mini příběhy se stávají historické objekty Prahy nebo jižních Čech.

121231pon2.jpg

František PON.

se jako pseudonym narodil počátkem devadesátých let v malé jihočeské vesničce Poněšice nedaleko Hluboké nad Vltavou a jeho obrazy pak střídavě vznikaly v Poněšicích a v Praze, to podle toho, kde se právě nacházeli oba autoři.


Jitka, původně grafička a výtvarná redaktorka, a její manžel, novinář, spolu začali v osmdesátých letech připravovat pro děti omalovánky a leporela. Časem přestalo být zřejmé, čí je nápad, obrázek nebo text. To konec konců platí i o obrazech, litografiích a knihách podepisovaných zkratkou František PON. Jitka je specialistkou na jemné detaily, jako jsou například květiny, ptáci, perské koberce, skleničky s likérem či elegantní vázanky. Olda je naopak na hrubší práci. Na něm je například vytvořit nebe, postavit dům či prkennou ohradu kolem hřiště. Oba ovšem milují kočky a ty také najdete na většině jejich obrazů i grafik. O kočkách a životě s nimi také píší ve svých knihách.

121231pon3.jpg

121231pon5.jpg121231pon6.jpg
Podporují nás:Všichni sponzoři | Podpořte nás také!
© 2011 Nová Beseda - kulturní centrum, Praha 9 - Klánovice webdesign (c) blobmedia.cz