Nová Beseda - kulturní centrum

... jsme NADOSAH

Výstava měsíce
Můžete se těšit

KEŇA A RWANDA - Naše zkušenosti s pomocí Africe


16.01.2014 


< Zpět  |  :


Afrika je světadíl, který s sebou nese přežívající tradice, vliv evropské civilizace, tragedie kmenových válek, ale i vizi obstát v současnosti. Měli jsme možnost být nápomocni v největším africkém slumu Kibera v Nairobi (Keňa) a ve Rwandě, v zemi, která prošla tragickou genocidou.

Přednášeli: Alena Polanecká, Majka a Olda Mikušovi

 

Alena Polanecká si v roce 2007 adoptovala na dálku první dítě v Keni a v roce 2008 se za ním jela poprvé podívat. Před první návštěvou Keni se seznámila s Benem Ooko, zakládajícím členem neziskové organizace Amani Kibera, působící v druhém největším slumu na světě. Po povolebních nepokojích, které zasáhly celou zemi, se skrze sport snažili spolupracovat s mládeží v Kibeře, naučit je vzájemnému respektu bez rozlišování pohlaví, kmenové či náboženské příslušnosti.

 

140120afrika01F.jpg

 


Od roku 2007, kdy Amani Kibera začala fungovat, se z jednotlivých fotbalových utkání stala fotbalová liga. Společnými silami se získalo dostatek financí na výstavbu knihovny, dětského centra, školy pro švadleny a v neposlední řadě financování i dvou táborů pro děti z této chudinské čtvrti.


Posledních 6 let trávila Alena všechny své dovolené v Keni a podílela se na většině projektů. Poznávala nové lidi a nelehký život v podmínkách, které si většina lidí neumí ani představit. Obrovskou zkušeností jí bylo a stále je setkávání se a diskuze s dětmi.

 

140120afrika03F.jpg

 

 

Majka a Olda Mikušovi se odstěhovali do Jihoafrické republiky s celou rodinou v roce 1991. Postupně se seznamovali s touto zemí přes školu, kterou děti navštěvovaly, přes svá zaměstnání, podnikatelské a sportovní aktivity, přes přátele, přes cestování Jihoafrickou republikou skrz naskrz a nakonec i přes politické změny, které s sebou přinesly zrušení apartheidu a první demokratické volby.


V průběhu více jak 20 let strávených v JAR se vydávali na další cesty Afrikou. Procestovali většinu zemí subsaharské Afriky, přičemž se do některých z nich stále vracejí nejenom z důvodů objevovat zapomenutou Afriku, ale i z důvodů profesních.


Své zkušenosti a zážitky ze života v Jihoafrické republice popsala Majka Mikušová ve své knize „Žila jsem v Africe".

 

140120afrika04F.jpg140120afrika05F.jpg140120afrika06F.jpg140120afrika07F.jpg140120afrika09F.jpg
Podporují nás:Všichni sponzoři | Podpořte nás také!
© 2011 Nová Beseda - kulturní centrum, Praha 9 - Klánovice webdesign (c) blobmedia.cz